Image
Top
Menu
11/09/2014

Plastikowe krzesła – Charles & Ray Eames

Ikony designu 1.


VITRA PLASTIC CHAIRS

Rozpoczynamy cykl ‘IKONY DESIGNU’, co tydzień będę przybliżać Wam najbardziej znane projekty wyposażenia wnętrz oraz ich twórców. Zaczynamy od mojego ulubionego krzesła oraz jego wariacji stworzonych przez małżeństwo doskonałe.

Charles & Ray Eames są jednymi z najważniejszych projektantów i artystów dwudziestego wieku. Odmienili świat designu swoimi innowacyjnymi wtedy a dzisiaj kultowymi modelami mebli. Kupując te ikony designu warto pamiętać że jedyną autoryzowaną firmą produkującą je jest Vitra.  Dzięki temu łatwo się zorientować czy kupujesz oryginał.

The Eames Plastic Chairs są współczesną wersją legendarnych już Fiberglass Chairs (krzesła z włókna szklanego). Oryginał, który był pierwszym (!) fabrycznie wyprodukowanym krzesłem, został stworzony przy współpracy z Zenth Plastics na konkurs zorganizowany przez MOMA (Muzeum sztuki nowoczesnej) w Nowym Jorku. W dzisiejszej wersji krzesło jest wytwarzane z polipropylenu (termoplastyczne tworzywo sztuczne) dzięki czemu jest znacznie wygodniejsze.

Swoim prostym, organicznym kształtem stało się archetypem dzisiejszych krzeseł których siedziska można połączyć z różnymi typami nóg, dzięki czemu stało się meblem uniwersalnym pasującym zarówno do jadalni jak i biura. Siedziska są dostępne w wielu kolorach oraz wersjach  z podłokietnikami i tapicerowanych dla większej wygody. Nogi krzeseł występują również w wielu wariantach dzięki temu każdy może znaleźć idealny dla siebie model.

Krzesło DSW i DAW

DSW- Dinning Sidechair Wood

DAW – Dinning Armchair Wood

Krzesło z podłokietnikiem (DAW) lub bez (DSW) z drewnianymi nogami. Są to moje ulubione krzesła, zostały użyte w realizacji LOFTU na warszawskim Mokotowie. Do tego projektu wybraliśmy model DAW z siedziskiem ( shell ) w kolorze 01 basic dark, poduszką w kolorze 82 ice blue/moore brown oraz nogami 02 maple yellowish.DSW & DAW

Krzesło DSR i DAR

DSR – Dinning Sidechair Rodbase

DAW – Dinning Armchair Rodbase

Krzesło z podłokietnikiem (DAW) bądź nie (DSR) z metalowymi, geometrycznymi nogami inspirowanymi wieżą Eiffla.   DSR & DAR


Krzesło RAR

RAR – Rocking Armchair Rodbase

Bujane krzesło z metalowymi, geometrycznymi nogami inspirowanymi wieża Eiffla. rar
Więcej informacji o kolorach i modelach znajdziecie na stronie Vitry

.

Oto krzesła w gotowych realizacjach. Które Wam sie najbardziej podoba?

Submit a Comment