Image
Top
Menu
10/11/2014

Jak dobrać kolor farby do wnętrza?

Mini poradnik jak znależć odpowiedni kolor i nie zwariować

 

283726845243821340Mv97sXHFc

1. Określ paletę kolorystyczną wybranego pokoju.

Powinieneś wiedzieć od początku czy chcesz stworzyć ciemną, dramatyczną przestrzeń czy raczej szukasz czegoś bardziej stonowanego i delikatnego. Jednym z powszechnych błędów jest przekonanie że małe, ciemne pomieszczenia będą wyglądały na dużo większe i jaśniejsze jeśli pomalujemy ściany na biało. Nie zawsze jednak to się sprawdza. Jeśli mały pokój jest dobrze doświetlony to wtedy użycie jasnych kolorów się jak najbardziej sprawdzi. Jeśli jednak pomieszczenie jest słabo doświetlone lepszym pomysłem będzie zagranie dramatyzmem ciemnych barw.

2. Czas na zakupy!

Jak już zdecydujesz się na paletę kolorystyczną czas wybrać się po farby. Dobrze wziąć ze sobą próbki materiałów użytych we wnętrzu bądź inną rzecz która zainspirowała pomysł na wystrój. Nasza pamięć kolorów często może płatać figle więc lepiej mieć ze sobą dodatkowo jakieś referencje. Należy pamiętać że kolor będzie wyglądał ciemniej na ścianie niż na próbniku. Jeśli więc wahasz się między dwoma kolorami weź jaśniejszy. Jeśli natomiast ciągle nie zawęziłeś swoich poszukiwań do paru kolorów najlepiej poproś o parę próbek jaśniejszych, parę ciemniejszych, parę wpadających w ciepłe barwy a parę w zimne.

3. Światło.

Masz już bogatą kolekcję próbek, czas przyjrzeć się im w domu! Przyklej je na ścianie ( najlepiej jednej) w pewnej odległości od siebie żeby nie kolory nie oddziaływały wzajemnie na siebie powodując przekłamanie kolorystyczne. Przyjrzyj się im w każdym świetle, z rana jak wstaniesz, po południu, wieczorem. Jak już zawęzisz swoje opcje do kilku najlepiej jak kupisz próbki kolorów i pomalujesz na paru ścianach większe próbki ( ok. 1x1m). Nie każda ściana jest tak samo doświetlona, dzięki temu zabiegowi zobaczysz jak kolor zachowuje się w każdym naświetleniu co ułatwi ostateczny wybór.

4. Czas na wybranie wykończenia.

Tak to jeszcze nie koniec wyborów! Farby dostępne są w kilku wykończeniach, od matowych po błyszczące. Ja polecam wykończenie satynowe, które lekko odbija światło nadając pomieszczeniu delikatnego blasku i świeżości. Popularnym wykończeniem są farby matowe oraz półmatowe. Te pierwsze moim zdaniem wyglądają trochę jak pomalowane kredą nadając całemu pomieszczeniu przykurzony efekt. Trzeba uważać z lakierami i innymi błyszczącymi wykończeniami. Ściany świetnie się w nich prezentują natomiast należy pamiętać że pokazują one wszystkie ich niedoskonałości.

5. Rady architekta wnętrz

Błyszczące ciemne kolory są bardzo modne, nadają wnętrzu odpowiednią dawkę stylu i dramatyzmu. Polecałabym jednak zacząć od małych pomieszczeń typu, biblioteka, biuro lub sypialnia ponieważ nie każdy będzie się czuł komfortowo przebywając w ciemnych pomieszczeniach cały dzień. Należy pamiętać że jasne wnętrze to nie koniecznie białe ściany. Jest tyle neutralnych odcieni że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie korzystasz z porad architekta wnętrz polecam trzymać się ulubionej gamy kolorystycznej i manewrować wokół niej. Miłej zabawy!

 

Submit a Comment